ZŠ Rohatec - úvod
středa, 29 leden 2020 00:00

Chorvatský den (Erasmus +)

V rámci blížícího se setkání partnerů projektu ERASMUS plus v Chorvatsku měla každá zúčastněná škola (Česká republika, Slovensko, Slovinsko a Chorvatsko) zorganizovat pro žáky své školy tzv. Chorvatský den.

Žáci se tak měli seznámit a připomenout si fakta, zajímavá místa, něco o jazyce, historii či kultuře této turisticky známé země.

Vyučující anglického jazyka připravily v rámci hodin angličtiny pro žáky 4. – 9. třídy projektový den „Croatian Day“

„Croatian Day“ byl pro žáky 6. – 9. tříd rozdělen do 3 vyučovacích hodin. 

V první hodině jim byl představen projekt a důvod, proč se budou učit o Chorvatsku. Nejprve si zkusili podle melodie tradiční hudby tipnout, ve které zemi mohou tuto hudbu slyšet, pak byli rozděleni do skupin. Každá skupina dostala předlohu chorvatské vlajky, kterou museli žáci barevně dotvořit. Pak do slepé mapy zakreslovali místa, která jim byla promítnuta na videu „10 most beautiful places in Croatia“ – např. Plitvice Lakes, Dubrovnik, Split, Rovinj, Zagreb, Kornati, Mjlet, Makarska atd.

V druhé hodině zhlédli několik prezentací o Chorvatsku, které se týkaly geografie země, obyvatel, územních celků, ekonomiky, historie, slavných osobností s chorvatskými kořeny atd. Také se podívali na krátká videa – Plitvická jezera, Pula Arena, mořské varhany v Zadaru, Šibenik atd. 

Třetí hodina byla zaměřena na skupinové aktivity, kdy se jednotlivé skupiny na 4 různá stanoviště přesouvaly  po 10 minutách. Na tento druh skupinového vyučování jsou již žáci zvyklý z každoročních matematických projektových dnů. 

Aktivita 1 – Croatian Language – trixeso – žáci seřazovali slova v chorvatštině, češtině a angličtině (např. Dobro došli – Vítejte – Welcome).

Aktivita 2 – Croatian flag – zde žáci skládali puzzle chorvatské vlajky, popř. mapy Chorvatska.

Aktivita 3 – Geography – na tomto stanovišti dostali žáci slepou mapu Chorvatska, do které zakreslovali města, řeky, národní parky, ostrovy atd., nebo vyplňovali informace o Chorvatsku, opět podle mapy nebo prezentací, které viděli v předcházející hodině, např. počet obyvatel, ostrovů, sousední země, produkty zemědělství, průmyslu, slavné osobnosti atd.

Aktivita 4 – Art work – žáci vytvářeli velkoplošnou koláž Chorvatska z výstřižků z katalogů cestovních kanceláří.

Žáci se do projektu Croatian Day zapojili aktivně, dobře spolupracovali a poznali Chorvatsko i z jiné stránky.

 

Please publish modules in offcanvas position.