Menu

Další informace

PYŽAMOVÝ DEN

PYŽAMOVÝ DEN

Uteklo to jako voda a my jsme se zase prokousali v čase přes tu haldu vánočních dárků a kopy toho nejvoňavějšího cukroví  a ocitli se zpět ve školních lavicích. A protože mnozí z nás si pod stromečkem rozbalili klasický měkký dárek - pyžamo, rozhodli se zástupci tříd ve školním parlamentu pro zpestření jednoho z běžných školních dní a uspořádali Pyžamový den.

A byla to paráda! Jednak jsme zjistili, že letos fakt frčí teplé overaly, a taky bylo víc než příjemné moci se aspoň o velké přestávce jen tak povalovat při pohádce :-) Kromě toho jsme měli možnost dozvědět se něco o spánkovém režimu a zajímavosti na toto téma. Účast a zájem dětí nás opět mile překvapily a proto se již teď chystáme na další akci. Tak se nechejte překvapit :-)

 

https://skolarohatec.rajce.idnes.cz/PYZAMOVY_DEN/

STARÉ POVĚSTI ČESKÉ

STARÉ POVĚSTI ČESKÉ

......tak se jmenovalo malé divadelní představení, kterého se všichni naši žáci zúčastili 12. prosince v KD Rohatec. Měli tak možnost poznat hereckým způsobem ztvárnění díla významného spisovatele Aloise Jiráska.

https://skolarohatec.rajce.idnes.cz/STARE_POVESTI_CESKE/

 

 

 

KOLEDOVÁNÍ

KOLEDOVÁNÍ

Tak jako každoročně, i letos jsme se krátce před Vánocemi, v krásném adventním čase, sešli v zimním podvečeru, abychom se alespoň trošku slavnostně naladili a připravili se na přicházející nejkrásnější svátky v roce. Opět byl připravený pro všechny krátký program, v němž žáci zazpívali koledy a přinesli Ježíškovi do jesliček malý dáreček, aby netrpěl hladem a zimou. Celá atmosféry byla umocněná doprovodem koled v podání dětské cimbálové muziky pod vedením pana Varmuži, za což mu patří velký dík.

Aby nikdo neodešel domů s prázdnou,byl rovněž nachystán jarmark výrobků, na jejichž výrobě se podíleli žáci se svými učiteli.

Mirka Veselská

 

https://skolarohatec.rajce.idnes.cz/KOLEDOVANI_2018/

 

 

 

MIKULÁŠ

MIKULÁŠ

Tak jak je každý rok zvykem, i letos chodil naší školou 5. prosince Mikuláš. Letos v podání opět žáků 9. třídy, za což jim patří velký dík, protože se všichni čerti, andělé i samotný Mikuláš velmi dobře svých rolí zhostili. Nezbedné děti potrestali, ty hodné odměnili. Nezapomněli pochválit či pokárat ani děti v mateřské škole, či pana starostu na obecním úřadě.

Mirka Veselská

 

 

https://skolarohatec.rajce.idnes.cz/MIKULAS_2018/

ERASMUS+

S Erasmem+ do Slovinska

Druhý říjnový týden se čtveřice rohateckých učitelů vydala na cestu do vzdáleného slovinského městečka Šentjernej, aby zde navázala partnerství se třemi dalšími školami – slovinskou, chorvatskou a slovenskou.

Setkání probíhalo ve velmi příjemné atmosféře. Hodně času jsme strávili plánováním projektových aktivit, ve kterých budeme společně s dětmi pátrat po zapomenutých hrách, hrát je, přetvářet a sdílet s ostatními. Propojováním minulého a současného budeme mít možnost odkrývat a spoluutvářet naše kulturní dědictví a zároveň u dětí budovat důležité kompetence v oblasti sociální, komunikační, jazykové i ICT.

Ve volném čase jsme poznávali okolní krajinu a památky. Zavítali jsme do nedalekého kláštera a skanzenu v Pleterje, navštívili hlavní město Lublaň, zdejší sídlo EU, etnografické muzeum a muzeum loutek. Nechyběl ani výlet do přírody k jezeru Bled, návštěva muzea obuvnictví v městečku Tržič či perníkářské dílny v Radovljici.

Na duši nás pohladily krásně podzimně zbarvené vinice, výborné jídlo a zejména skutečně milí lidé. Potěšilo nás, kolik toho máme společného, jak dobře si navzájem rozumíme i v našich rodných jazycích a jak moc máme rádi naše tradice, kulturu a lidové písničky, které se linuly od pracovního stolu, z okna autobusu i od ohýnku „pod ořechem“.

Velmi se těšíme na další setkání v dubnu 2019, tentokrát již se žáky, v chorvatském Hum na Sutli.

Mgr. Zuzana Hřivnová

https://skolarohatec.rajce.idnes.cz/ERASMUS/

 

100 let republiky

100 let republiky

Rok 2018 je výjimečný – zejména tím, že naše republika slavila sté narozeniny svého vzniku. A při jejich oslavách nemohla chybět ani naše škola.

Dne 25. října jsme uspořádali projektový den s názvem „100 let republiky“. Z nástěnek se na nás usmívali státní vlajky, poutavé prezentace i nejlepší loga vytvořené k oslavám výročí.

Paní učitelky z 1. stupně se oděly do dobového oblečení a ve svých třídách připravily pro děti zajímavá stanoviště, na kterých se děti interaktivním způsobem od starších žáků dozvídaly, jak se žilo před sto lety.

Seznámily se s matičkou Prahou i tatíčkem Masarykem, zacvičily si jako v Sokole as naučily se několik slovenských slovíček. Poznaly také některé vynálezy i dávno zapomenutá slova či předměty. Vyrobily si panenku z polínka, ozdobu z trikolóry, zahrály si čáru a prohlédly sbírku známek. Na starém ručním mlýnku si vyzkoušely mletí máku a strouhanky, psaly pohled perem namočeným v inkoustu a za odměnu si pomlsaly na křížalách. Nahlédly pod pokličku starobylé domácnosti, řemesel a módy, potěšily se se starými vánočními zvyky jako pouštění lodiček či vykrajování cukroví.

Na památku si každá třída udělala památeční černobílou fotografii. V jídelně na nás čekali v čepcích a zástěrách vyšňořené paní kuchařky, které připravily klasickou českou kuchyni.

Ale to nebylo všechno. V naší knihovně jsme uspořádali výstavu sestavenou z rodinných skvostů z uplynulého století. K vidění byly pracovní nástroje, nádobí, staré knihy, noviny a listiny, obrázky, kroje a hračky. Zavítali jsme i k pomníku T. G. Masaryka a zazpívali mu jeho oblíbenou píseň Ach synku, synku. Každé z dětí se rovněž mohlo podílet na vytvoření narozeninové pohlednice a popřát republice vše nejlepší.

Mgr. Zuzana Hřivnová

 

https://skolarohatec.rajce.idnes.cz/100_let_republiky/

PF 2019

pf 2019

VÝSTAVA FOTOGRAFIÍ

Výstava fotografií
Výstava fotografií na základní škole doprovázela otevření nové přístavby i komunální volby v Rohatci. Fotografie celosvětově oceňovaného uměleckého fotografa Otty Jirky představuje nejkrásnější místa naší planety.
Vedení ZŠ Rohatec

 

https://skolarohatec.rajce.idnes.cz/VYSTAVA_FOTOGRAFII/

ERASMUS

ERASMUS

SPORTUJEME RÁDI

SPORT? …..věnujeme se mu


V posledních letech je stále diskutovaným problémem nedostatečná pohybová aktivita dětí. Místo toho, aby děti vyběhly ven a s kamarády si zahrály na honěnou nebo nějakou míčovou hru, raději sedí někde u počítače, televize, herní konzole. Jediný pohyb, který jim pak zbývá, je v rámci tělesné výchovy ve škole.
Žáci naší základní školy jsou však živým důkazem toho, že se nesportuje jen v hodinách již zmíněného tělocviku. Snažíme se zapojit je i do dalších sportovních aktivit, jimž by se sami buď nevěnovali, nebo k tomu nemají vhodné podmínky.
Živým důkaze je účast našich žáků v pátek 21. září v Hodoníně na školním poháru dračích lodí. Vyhráli i nad prestižními sportovními školami a přivezli si první místo.
Hned ve středu 26. září se skupina dětí již opakovaně zúčastnila přespolního běhu v Hodoníně.
Mimo to je do výuky tělesné výchovy zařazen i plavecký výcvik (2.a 3. ročník), bruslení (4. a 5. ročník), pro sedmáky se organizuje v zimě lyžařský kurz a pravidelně se družstva chlapců účastní školních turnajů ve florbale a malé kopané.
Doufám, že rohatecké děti budou nadále sportovně aktivní a rády se budou zapojovat do různých sportovních her a událostí.

https://skolarohatec.rajce.idnes.cz/SPORT/

Strana 1 z 12