ZŠ Rohatec - úvod
pondělí, 02 říjen 2017 00:00

Návštěva výstavy paní Anny Netíkové

Z Rohatecké obce i z hlášení místního rozhlasu jsme mnozí věděli o oslavách 100. výročí narození paní Anny Netíkové. Na začátku školního roku jsme se s žáky sedmé třídy domluvili, že navštívíme výstavu jejich nitěných obrazů. Doma se žáci rodičů a zejména dědečků a babiček zeptali na něco bližšího o životě paní Netíkové. Dověděli se, že se narodila v rodině rolníka Matěje a Marie Hasíkové a jak si někteří prarodiče vzpomínali, byla velice šikovná na vyšívání, háčkování a měla výtvarný talent. Mnozí si vzpomněli, že jako učitelka na Základní škole v Rohatci měla krásný vztah k výtvarné výchově, kterou vyučovala. Někteří žáci doma v rodinách našli její jedinečná díla, nitěné obrazy. Můžeme říct, že jsme byli na její výstavu zvědaví a těšili jsme se na to, co nás zaujme. Po příchodu do muzea si Ester Březovská, Nikol Marková a Tereza Víchová připravily krátké seznámení se životem „naší paní učitelky“ Anny Netíkové. Prostřednictvím publikace vydané k jejímu narození se žáci seznámili nejen s jejími „niťáky“ ale i s významnými okamžiky jejího soukromého života a také s významnými osobnostmi, které ji jezdily do Rohatce navštěvovat. A jaké byly bezprostřední zážitky z výstavy?
Děti přímo ohromila prostá a citlivá krása niťáků a tiše vnímali jejich poezii. Pro mnohé to byl dosud nepoznaný zážitek, byli jsme velice rádi, že jsme tuto výstavu navštívili a hrdi na to, že v naší obci žila a tvořila tak úžasná umělkyně.

PhDr. Jaroslav Andrýsek, učitel

Naposledy změněno pondělí, 02 říjen 2017 19:10

Please publish modules in offcanvas position.