ZŠ Rohatec - úvod
pondělí, 21 leden 2019 00:00

100 let republiky

100 let republiky

Rok 2018 je výjimečný – zejména tím, že naše republika slavila sté narozeniny svého vzniku. A při jejich oslavách nemohla chybět ani naše škola.

Dne 25. října jsme uspořádali projektový den s názvem „100 let republiky“. Z nástěnek se na nás usmívali státní vlajky, poutavé prezentace i nejlepší loga vytvořené k oslavám výročí.

Paní učitelky z 1. stupně se oděly do dobového oblečení a ve svých třídách připravily pro děti zajímavá stanoviště, na kterých se děti interaktivním způsobem od starších žáků dozvídaly, jak se žilo před sto lety.

Seznámily se s matičkou Prahou i tatíčkem Masarykem, zacvičily si jako v Sokole as naučily se několik slovenských slovíček. Poznaly také některé vynálezy i dávno zapomenutá slova či předměty. Vyrobily si panenku z polínka, ozdobu z trikolóry, zahrály si čáru a prohlédly sbírku známek. Na starém ručním mlýnku si vyzkoušely mletí máku a strouhanky, psaly pohled perem namočeným v inkoustu a za odměnu si pomlsaly na křížalách. Nahlédly pod pokličku starobylé domácnosti, řemesel a módy, potěšily se se starými vánočními zvyky jako pouštění lodiček či vykrajování cukroví.

Na památku si každá třída udělala památeční černobílou fotografii. V jídelně na nás čekali v čepcích a zástěrách vyšňořené paní kuchařky, které připravily klasickou českou kuchyni.

Ale to nebylo všechno. V naší knihovně jsme uspořádali výstavu sestavenou z rodinných skvostů z uplynulého století. K vidění byly pracovní nástroje, nádobí, staré knihy, noviny a listiny, obrázky, kroje a hračky. Zavítali jsme i k pomníku T. G. Masaryka a zazpívali mu jeho oblíbenou píseň Ach synku, synku. Každé z dětí se rovněž mohlo podílet na vytvoření narozeninové pohlednice a popřát republice vše nejlepší.

Mgr. Zuzana Hřivnová

 

https://skolarohatec.rajce.idnes.cz/100_let_republiky/

Please publish modules in offcanvas position.